Meteoroloji Güzel Haberi Verdi! Kar Bekleniyor…

Meteoroloji Güzel Haberi Verdi! Kar Bekleniyor…

Türkiye’de bulunan barajlardaki su seviyesinin artık kritik seviyeye gelmesi hepimizi kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. İstanbul’daki barajlar da kritik seviyedeyken meteorolojiden güzel haber geldi. 18 – 22 Ocak arasında kar yağışı bekleniyor.

ABONE OL
11 Ocak 2021 22:09
Meteoroloji Güzel Haberi Verdi! Kar Bekleniyor…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye iklimlerin değişimini en sert yaşayan ülkelerden birine dönüşürken mevsim normallerine göre birçok ilimizde kar yağışının başlamış olması gerekirdi. Bu yağış eksikliği nedeniyle barajlar kritik seviye alarmı verirken güzel haber Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden geldi. Yarın sağanak yağışa merhaba diyecek olan İstanbul’da Çarşamba güneşli bir hava bekleniyor. Perşembe günü tekrar başlayacak sağanak yağış tam bir hafta sürecek. Sel baskını ve şemsiyesiz dışarı çıkmama konusunda uyarları yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü kar konusunda da açıklama yaptı.

OCAK AYINDA SİBİRYA SOĞUKLARI ETKİLİ OLACAK

Doğu Avrupa Bölgesine hakim olacak Sibirya Soğukları sayesinde İstanbul ilimizde 18 Ocak 22 Ocak arasında yılın ilk karı düşecek. Meteoroloji Profesörü Orhan Şen’in açıklamalarına göre Aralık 2020 son 93 yılın en sıcak Aralık ayı olmasıyla dikkat çekiyor. Ocak ayı için mevsim normallerine göre en fazla 4.7 derece ısı beklenirken, şu an İstanbul’un Ocak ayı ısı ortalaması 15 ile 16 derece arasında değişmekte.

BARAJLAR DOLMAYA BAŞLAYACAK

İstanbul özelinde tüm Türkiye’nin Sibirya Soğuklarına teslim olacağı düşünülürken birçok şehre kar yağışı bekleniyor. Türkiye’nin uzun bir özlemle beklediği kar ve yağmur yağışları çok yakında ülkemizde olacak. Geçtiğimiz haftalarda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yönetilen yağmur duasıyla birlikte, Türkiye’nin baraj seviyesindeki kritik duruma gelmesine dikkat çekilmişti. Küresel ısınma nedeniyle mevsimlerin değişimi dört mevsim yaşayan Türkiye’de de mevsim kaymalarına neden oldu. Ocak ayında gelecek olan yağışlar sayesinde birçok barajımızın kritik seviyeyi aşarak normal seviyelere çıkması bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.