Covid19 Mutasyonu Türkiye’ye Sıçradı! En Çok Kimleri Etkiliyor?

Covid19 Mutasyonu Türkiye’ye Sıçradı! En Çok Kimleri Etkiliyor?

İngiltere’de ortaya çıkan ve 33 ülkeye sıçrayan koronavirüs mutasyonu vatandaşları korkutuyor. Daha hızlı yayılması ile insanları paniğe sürükleyen virüs konusunda İngiltere Noel öncesi kutlamaları kısıtlamıştı. Türkiye İngiltere’ye sınırlarını kapatmıştı.

ABONE OL
11 Ocak 2021 22:09
Covid19 Mutasyonu Türkiye’ye Sıçradı! En Çok Kimleri Etkiliyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

VOC adı verilen mutasyonlu koronavirüs, daha bulaşıcı olmasıyla dikkat çekse de korkutucu durumda değil. Virüs için dikkat edilecek bazı noktalar mevcut. Imperial College London tarafından mutasyonun araştırılması sonucunda açıklanan verilere göre virüs çok hızlı yayılıyor ve gençleri daha çok etkiliyor.

COVID19 MUTASYONU EN ÇOK KİMLERİ ETKİLİYOR?

Covid19 salgını devam ederken virüsün mutasyona uğraması beklenen bir durumdu. Aşı çalışmaları hızla devam ederken, kendine yeni yaşam kurmaya çalışan virüs mutasyona uğradı. Daha hızlı yayılmaya başlayan virüs bilinen COV19 aksine gençleri de etkisi altına alıyor. 20 yaş ve altı gençlere de çabuk bulaşan virüs, gençlerin daha fazla sosyal hayat içerisinde olması nedeniyle korkutucu bir hale dönüşebilir.

Aşı çalışmaları için bütün ülkeler aşı anlaşmalarını yapıp, öncelikle aşı takvimini oluştururken gençleri daha sonlara bırakmıştı. Nortwestern Üniversitesi’nde Koruyucu Tıp Biriminin Başkan Yardımcılığını yapan Mercedes Carnethon’a göre bu yaş farkına dikkat edilmesi gerekiyor. Toplum içerisinde daha fazla bulunan ve sosyalleşen gençlerin aşı takviminde daha arkada olması ve mutasyona uğrayan virüsün gençler arasında da sıklıkla yaygınlaşması sebebiyle korunmaların artması gerektiğini vurguladı.

ÇİN AŞISI TÜRKİYE’YE GELDİ

Çin’in Sinovac firmasından satın alınan aşılar Türkiye’ye geldi. Aşı takvimi başlatılmadan önce denetimden geçecek olan aşılar eğer uygun bulunursa aşı takvimi harfiyen uygulanacak. Öncelikli olarak tıp personeline uygulanacak olan aşılarda ikinci sırayı 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanlar aldı. Türkiye’de kısa sürede 15 milyonun üzerinde vatandaşın aşılanması bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.