COVID-19: Gelecek İçin En Önemli Ders

COVID-19: Gelecek İçin En Önemli Ders

Hayatınızdaki zorluklara ders çıkarmak adına birer öğretmenlermiş gibi bakmayı hiç denediniz mi. Günümüzde herkesi çok zorlayan COVİD-19 öğretmeninin bizlere vereceği çok ders var. Her zorluktan olduğu gibi burdan da çıkarmamız gereken dersler var.

ABONE OL
12 Ocak 2021 05:20
COVID-19: Gelecek İçin En Önemli Ders
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs salgını, kendiyle beraber iki problemin de altını kalın kalemlerle çizmeyi başardı. Bunlar; sağlık krizi ve ekonomik kriz. Lütfen bu krizlere salgının neden olduğunu önermediğime dikkat edin. Sağlık zaten krizdeydi, ekonomi de öyle. Pandemi, yalnızca zaten var olan Aksiliklerin ortaya çıkmasına hizmet etti. Dedikleri gibi, gelgit sönene kadar kimin çıplak yüzdüğünü asla bilemezsiniz.

Şimdi sağlık krizi ile başlayalım. Virüs, ölümcül etkisini ağırlıklı olarak zaten hasta olan insanlar üzerinde göstermiştir. Bu insanlar neden hasta? Görünüşe göre, COVID-19′ a yakalananların büyük bir çoğunluğu, dünyanın en önemli iki ölüm nedeni arasında yer alan çeşitli kardiyovasküler rahatsızlıkları ve diyabeti olan insanlar. Daha da önemlisi, modern tıp, kardiyovasküler rahatsızlıkları ve diyabeti, metabolik sendrom denen şey altında kapsamıştır

Özetle, sağlıksız besin tüketiminden kaynaklanmaktadır. Evet bu doğru! Metabolik sendrom (yani yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri, hiperinsülinemi, vücutta aşırı yağlanma, kanda yüksek değerler ve düşük seviyelerde “iyi” kolesterol) çoğunlukla abur cuburdan kaynaklanır ve yalnızca yaşam tarzı değişiklikleri ile tersine çevrilebilir. Bu nedenle, daha az tüketim, sağlığa yönelim sağlayacaktırSağlığımıza dikkat ederek sadece hastalıkları önlemiş olmayız; aynı zamanda ölümlerin de önüne geçebiliriz. Önemlisi, abur cuburdan vazgeçerseniz, aslında bir taşla birçok kuşu öldürmüş olursunuz:

Birincisi, metabolik sendromu önlemiş olursunuz. Böylece kardiyovasküler belirteçlerinizi ve şeker metabolizmanızı iyileştirirsiniz. İkincisi, doğal olarak daha az yiyecek tüketmeye başlayacaksınız. İşte mekanizma şu şekilde çalışıyor: Abur cubur sizi bağımlı yapmak ve aç gözlü bir hal almanızı sağlamak için tasarlandı. Böylece sağlıksız besinler tüketmeyerek iştahınızı düzenleyebilir, bağımlılık alışkanlıklarınızı kontrol altına alabilir, tokluğunuzu artırabilir ve daha az kalori yemeye başlayabilirsiniz (Bu arada, kalori alımını azaltmak, uzun ömürlülükte önde gelen bir faktördür).

Öyleyse, abur cubur yememeyi taahhüt ettiğinizi ve artık nakit fazlasına sahip olduğunuzu varsayalım. (Unutmayın: abur cubur yememek, sürekli aç olmadığınız ve / veya yemeğe bağımlı olmadığınız anlamına gelir; bu da tok hissetmek için çok daha az gerçek yiyeceğe ihtiyacınız olduğu anlamına gelir). Şimdi, bu fazla nakit ile ne yapacaksınız? Yeme alışkanlıklarınıza yaptığınız gibi aynı kuralı mali durumunuza da uyguladığınızı hayal edin: Daha az tüketiyorsunuz ve daha fazla tasarruf ediyorsunuz! Bu kuralı salgından önce, özenle ve tutarlı bir şekilde uyguladığımızı hayal edin: Zor günler için saklanan bir iki yıllık harcamalarınız var, işletmeler de sizin olduğunuz konumda ve ekonomik refah içerisindeler, hükümetler tamamen kalkınmış ve halkları ellerinden geleni yapmaya hazırlar. Bunlar gerçekleşmiş olsaydı bugün ekonomik bir kriz yaşıyor olur muyduk? Tabii ki hayır! Peki ilerde aynı şeyleri bir daha yaşamayacağımızı nerden biliyoruz, bunlar için planlarımız var mı? Oldukça basit: daha az tüketin. Varlıklarımızın altında yaşamayı ve daha fazla tasarruf etmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Bunu öğrenmezsek, COVID-19’dan hiçbir şey öğrenmemişiz demektir. Daha az tüketmeyi öğrenmezsek (her şeyden), köşede bize aynı şeyi tekrar öğretmek için bekleyen başka bir kriz baş gösterecektir.

Bu arada, salgının ABD tarafından en çok etkilenmesinin tesadüfi bir şans olduğunu düşünüyor musunuz? “Şans” da olduğu gibi, ABD, obezite oranının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Aşırı tüketim ve bunun bedelini ödemekten bahsedin.

Son olarak, Gezegenin bu kadar çok insanı barındıramayacağı ve salgın yoluyla nüfus itlafına zorladığı şeklindeki kötü şöhretli bir argümana değinmek istiyorum. Dünyanın hepimize ve sahipliği yapabileceğine kuvvetle inanıyorum. Keşke bu senaryoları bırakıp tüketim alışkanlıklarımızı iyileştirmek için çaba sarfetsek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.