Sahiden Kolonya Bizi Ne Kadar Koruyor?

Sahiden Kolonya Bizi Ne Kadar Koruyor?

Koronavirüs salgını sebebiyle son aylarda sıklıkla kullanılan kolonya ve benzeri hijyen ürünleri, mikroplardan koruyor olsa da fazla temas sebebiyle cilt şikayetlerine yol açabiliyor.

ABONE OL
14 Ocak 2021 15:07
Sahiden Kolonya Bizi Ne Kadar Koruyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özellikle dermatolojik testlere tabi tutulmuş ürünler bile böyle sorunlar doğurabilmekte. Burada ürünlere suç atmaktan ziyade kullanıma da dikkat etmek lazım aslında. Peki, biz bunu bilerek mi yapıyoruz?

Azı Koruyor, Çoğu Zarar Veriyor

Pek çok ürün dermatolojik olarak onaylanmış olarak piyasada yer alıyor olsa da sürekli olarak cilde uygulanmaları dolaylı olarak kronik ilaç kullanımına denk olmakta. Bu nedenle zamanla kaşıntı, kızarıklık, ödem gibi şikayetler görülmekte. Sürekli olarak bir maddenin vücuda temas etmesi yahut kasıtlı olarak uygulanması zamanla o maddeye karşı vücudun savunma sisteminin duyarlanmasına neden olmakta. Özellikle kozmetik alanındaki maddeler alerji gelişmesinde sıkça suçlu olan ürünlerden. 

Koronavirüsten korunmak için kullanılan kolonya ve el dezenfektanı gibi ürünler de çok sık kullanıldıklarında insan cildine faydadan çok zarar vermekte. Bu tür ürünler genel olarak deri üzerindeki mikrobiyal aktiviteyi inaktif hale getirmek veya direk bulaş potansiyelini azaltmak üzerine hazırlanmış ürünlerdir. Ancak maddeleri sürekli olarak kullanan birisinin zamanla tahriş hissi duyması ve kaşıntı sorunu ile karşı karşıya kalması muhtemeldir. Böyle bir durumda kaşınan deri zamanla çatlayarak aslında koruyuculuk özelliğinin ortadan kalkmasına neden olmaktadır. İşte eskiler yine haklı çıktı; “azı karar çoğu zarar”.

Deri Tahriş Oldukça Egzama Riski Artıyor

Deri tahriş oldukça epidermis tabakası olarak adlandırılan derinin en üst tabakası çatlayarak bütünlüğünü yitirmeye başlar. Kıl kökleri de bu durumdan etkilenerek git gide açılarak derinin koruyuculuk özelliğinin ortadan kalkmasına neden olur. İnsanlar yaşamları boyunca deri üzerinde çeşitli bakteri ve virüsleri hali hazırda barındırmaktadır. Bu duruma karşı insan immun sistemi kendisini koruyarak bu mikropların vücuda girmelerini engellemektedir. Ancak deri çatlakları mikropların rahatça vücuda girmelerine neden olmaktadır. İşte kısır döngü burada başlar ve zamanla egzama hastalığı olarak adlandırılan durum görülür.

Kolonyayı bol bol kullanan benim güzel insanım, dur demeyi bilmeli artık. Sağlığa faydası elbette var ancak bu işin en kolay yolu doğru el yıkamak. Bilimsel araştırmalar doğru el yıkama ile koruyucu maddelere gerek kalmadan hijyenin sağlandığını gösteriyor. Evet, kolonya vb. ürünler hızlı bir şekilde mikropları def etmeyi sağlıyor ancak sağlıklı ve kalıcı temizlik sağlamanın yolu el yıkamak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.