Körfez Krizi Bitiyor… Katar ve Suudi Arabistan Sınırı Açılıyor!

Körfez Krizi Bitiyor… Katar ve Suudi Arabistan Sınırı Açılıyor!

2017 yılında Suudi Arabistan’ın Katar’ı terör gruplarını desteklediği gerekçesiyle suçlamasının ardından deniz, hava ve karayollarını ülkeye karşı kapatması Körfez Krizi adıyla anılmıştı. İşte o kriz artık son buluyor..

ABONE OL
11 Ocak 2021 22:06
Körfez Krizi Bitiyor… Katar ve Suudi Arabistan Sınırı Açılıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu akşam itibariyle Katar ve Suudi Arabistan arasındaki deniz, hava ve karayolu sınırları tekrar açılıyor. Duyuruyu Kuveyt Diş İşleri Bakanlığı yaparken, Kuveyt arabuluculuk rolü üstlenmişti. Gün içerisinde Katar Emiri, Kuveyt Emiri ve Suudi Arabistan Veliaht Prensinin telekonferans yoluyla konuşması, kararın alınmasına neden oldu. Yapılan görüşmeler dahilinde Kuveyt Diş İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Katar ve Suudi Arabistan arasındaki Körfez Krizi adı verilen tüm sorunların çözüme ulaştığı vurgulandı.

Körfez Krizi

Seneler 2017’yi gösterirken Suudi Arabistan başta olmak üzere Mısır ve Bahreyn ülkeleri Katar’a karşı tavır alıp, “terör gruplarına destek veriyor” şeklinde suçlamıştı. Bu suçlama nedeniyle Suudi Arabistan Katar’a karşı deniz, hava ve kara sınırlarını kapatmıştı. O dönem Katar, Türkiye’den yardım istemiş, Türkiye de bu talebi geri çevirmemişti. Özellikle gıda yardımı yapan Türkiye uçaklar dolusu malzeme göndermişti.

41. KİK Zirvesi Hazırlıkları Sürüyor

41.si düzenlenen Körfez İşbirliği Konferansı yarın Suudi Arabistan’da yapılacak. Katar’ın da KİK zirvesine katılması beklenirken, Umman ve Bahreyn en üst düzeyde temsil edilmeyeceğini açıkladı. Başkan yardımcısı düzeyinde katılım gösterecek olan Umman ve Bahreyn, Körfez ülkeleri arasında barışın tesis edilmesine daha fazla katkıda bulunmalı. Türkiye Cumhuriyeti Diş İşleri Bakanlığı’ndan da KİK zirvesine dair açıklama geldi. Bölgedeki ülkelerin Katar’la arasındaki krizi sona erdirmesi, Körfez Ülkelerinin kendi aralarında barışı tesis etmesi mutluluk vericidir açıklaması yapan Diş İşleri Bakanlığı, Katar ile ilişkilerin artarak devam edeceğini belirtti. Türkiye’nin Katar’ın başkenti Doha’da bir askeri üssü bulunmakta.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.