İran Füzeleri Ateşledi, Fotoğrafları Yayınladı

İran Füzeleri Ateşledi, Fotoğrafları Yayınladı

Geçtiğimiz yıl Irak’taki bir üste Amerika Birleşik Devletleri tarafından drone saldırısına uğrayan ve ölen Kasım Süleymani sebebiyle İran – ABD gerginliği devam ediyor. Ortadoğu’da İsrail’i sürekli tehdit eden ve Süleymani’nin ölümünden sonra Irak’taki Amerika üssünü füzelerle vuran İran şimdi de yeni füzeleri ateşledi…

ABONE OL
11 Ocak 2021 22:07
İran Füzeleri Ateşledi, Fotoğrafları Yayınladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ortadoğu’nun en büyük gerginliklerinden birine sahne olmaya devam ediyoruz. Kasım Süleymani’nin drone ile öldürülmesinden bu yana bir yıl geçti. İran intikam yeminleri ederken, bir tane de animasyon yayınladı. Animasyonda Amerikan askeri bir kuş yardımıyla havalandırılıp, konuşma yapan Trump’ın önüne atılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bombardıman uçakları İran’ın etrafında konuşlandırılırken, uçak gemisini de Akdeniz’e getirdi. Tüm bu yapılanlara karşı İran, başkent Tahran’da tatbikat yapacağını duyurdu. Tahran’a yakınlığıyla bilinen Simnan bölgesinde İHA ve SİHA tatbikatı başladı. Kamikaze drone saldırıları, yerdeki düşman unsurlarının füzeyle vurulması ve havadan havaya füze teknikleri gibi birçok denemeler yapan İran, Hürmüz Boğazı’nda uzun süredir drone uçuruyordu.

İran ilk defa sahip olduğu Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) için de testler yaptı. Tehlikeyi önleme, saldırı gibi kalemlerden tam not aldığı duyuruldu. ABD’li bir yetkili bunu doğrulayarak İran’ın SİHA konusunda çalışmalarını arttırdığının altını çizdi. Uzun yıllardır ambargo altındaki İran’ın hala Ortadoğu’daki en büyük silah üreticilerinden biri olduğu vurgulanırken, İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakeri de bir açıklama yaptı. İran askerlerinin parmakları tetikte beklediğini belirten Genelkurmay Başkanı, düşmanlarımızın hiçbir hatası cezasız kalmayacak dedi. Bu sözlerin hedefinin İsrail ve ABD olduğu tüm kamuoyu tarafından biliniyor.

Son dönemde Trump’ın giderayak İran’la savaşa tutuşturulacağını savunan İranlı yetkililer, barışın devam etmesini istiyor. Olası bir savaşta hem Amerika hem de İsrail büyük zararlar görür diyerek tehdit etmeyi de ihmal etmiyorlar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.