Eşinin Maaşını Beğenmeyen Kadın Yargıtay Kararıyla Şok Yaşadı

Eşinin Maaşını Beğenmeyen Kadın Yargıtay Kararıyla Şok Yaşadı

Aile Mahkemesine boşanma davaları açan çift için herkesin okuması gereken bir karar çıktı. Kadın eşinin şiddet uyguladığını belirtirken, erkek de “maaşın düşük, yetersiz para kazanıyorsun” diyerek kendisinin horlanıp, küçük düşürüldüğünü söyledi.

ABONE OL
11 Ocak 2021 22:07
Eşinin Maaşını Beğenmeyen Kadın Yargıtay Kararıyla Şok Yaşadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçimsizlik nedeniyle sıkıntı yaşayan aile karşılıklı boşanma davaları açarak, birbirlerinden şikayetçi oldular. Erkek konuşmalar içerisinde gururunun kırıldığını söylerken, kadın da şiddete maruz kaldığını belirtti. Boşanma davası konusunda mahkeme iki şikayette kadını tam kusurlu bularak, kadının davasının reddine erkeğin davasının kabulüne karar verdi. Kadının itirazları sonucunda Bölge Asliye Mahkeme makamı davayı inceleyerek iki tarafın da eşit kusurlu olduğunu söyledi. Bu sefer karara erkek itiraz etti. Yargıtay 2. Hukuk Dairesine giden dosyadan bakın ne karar çıktı.

KADIN DAHA KUSURLU BULUNDU

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi dosyaya yönelim açıklamasında kadını daha kusurlu buldu. Eşinin maaşıyla dalga geçen kadının, evliliğin temelini sarsacak şekilde davrandığı ifade edildi. Kadının şiddet olarak belirttiği konulardan sonra tarafların barışması ve evliliğe devamı sağlanırken, boşanma nedeniyle tekrar şiddetin öne sürülemeyeceğini belirten Yargıtay, Bölge Asliye Mahkemesinin eşitlik kararını bozarak kadını kusurlu buldu.

ERKEĞİN KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI

Kadının kocasının maaşını yetersiz bulması, bununla dalga geçmesi, kocasını maaşından ötürü hor görmesi gibi davranışların erkeğin kişilik haklarına saldırı olarak kabul edilmesi üzerine kadının herhangi bir nafaka talebi olamayacak. Oy birliği ile karar alan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kusurun ağırlığı ve hakkaniyet nedeniyle böyle bir karara varıldığını açıkladı. Erkeğin kusurunun kadını çalıştırmaya çalışması olarak gözükmesi üzerine, kadının daha ağır kusurlu olduğu anlaşılmıştır denildi. Bu davranışların erkeğin kişilik haklarına saldırı boyutunda olduğuna karar kılan Yargıtay oy birliğiyle davanın bu şekilde yenilenmesine karar verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.