Esnafa Gelir Kaybı ve Kira Desteği İçin Süre Uzatıldı

Esnafa Gelir Kaybı ve Kira Desteği İçin Süre Uzatıldı

Pandemiden etkilenen iş piyasasına destek amacıyla geçtiğimiz yıl açıklanan “esnafa gelir kaybı ve kira desteği” için başvuruların süresi uzatıldı. Şu ana kadar başvuru yapamamış esnaf için sevindirici haberin detaylarını inceledik.

ABONE OL
11 Ocak 2021 22:02
Esnafa Gelir Kaybı ve Kira Desteği İçin Süre Uzatıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından sosyal medya platformu Twitter’dan yeni haberler verildi. Ticaret Bakanı Pekcan, esnafa gelir kaybı ve kira desteği için son başvuru tarihinin 11 Ocak 2021’e uzatıldığını açıkladı.

Kimler Başvuruda Bulunabilecek?

Ticaret Bakanlığı tarafından esnafın gelir kaybının engellenmesi ve kira desteği sağlanması amacıyla oluşturulan bu pakete, basit usulde vergilenen esnaflar başvurabiliyor. Ayrıca esnaf ve sanatkarlar odalarına kayıtlı kişiler de başvuruda bulunabilirler. Gerçek kişi olan vergi mükelleflerinin de başvurması mümkün görünüyor.

Gelir Kaybı ve Kira Desteği Ne Kadar Olacak?

Gelir kaybı desteği toplamda 3 aya bölünürken, aylık 1000 lira destekle toplamda 3000 lira hibe desteği verilecek. Ekstra olarak eğer iş yeri kirası mevcutsa büyükşehirler için 750 lira, diğer şehirlerde ise 500 lira kira desteği verilecek. Bu kira desteleri de üç ay boyunca devam edecek. Eğer iş yerinin kirası verilecek destekten daha düşükse, direkt iş yeri kirası kadar destek verilecek. Her esnafa bir kere yapılacak olan bu destekler için detaylarda yer alan karara göre birden fazla işletmesi olan esnaflar için bir kez yardım edilecek.

Gelir Kaybı ve Kira Desteği Başvuruları Nereden Yapılacak?

Pandemi nedeniyle yüz yüze iletişimin azaltılmasına binaen başvurular online olarak yapılacak. İşyeri sahipleri için gelir kaybı ve kira desteği başvuruları e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. E-Devlet içerisinde yer alan Ticaret Bakanlığı kategorisinden Kira Desteği Başvurusu ve Gelir Kaydı Desteği Başvurusu adlı linklere tıklayarak başvurularda bulunabilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.