Sosyal Medya Platformları Türkiye Ofislerini Açıyor

Sosyal Medya Platformları Türkiye Ofislerini Açıyor

TBMM’den geçen torba yasağı gereği sosyal medya platformlarının Türkiye temsilcisi ataması kararı çıkmıştı. Özel hayatın gizliliği ilkesine dair güncelleme de yapıldı, 72 saatlik süre 48 saate indirildi.

ABONE OL
11 Ocak 2021 22:01
Sosyal Medya Platformları Türkiye Ofislerini Açıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2019 yılı itibariyle sosyal medya kullanımda aşırı artış dikkatle inceleniyor. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube gibi platformların Türkiye kullanıcıları milyonlarla açıklanırken, devletin bu konuda da denetim getirmesi kaçınılmaz oldu. Özellikle Twitter ve Facebook gibi platformlarda kişilik haklarına saldırı, linç kültürü oluşması Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından alınan kararla engellenmeye çalışılacak. Özel hayatın gizliliğine dair geri dönüşler için 72 saatlik süre 48 saate indirilirken, sosyal medya platformlarına ait temsilci atanması da kararlaştırıldı. Daha önce Türkiye’de sadece avukatları bulunan sosyal medya platformları, sadece davaları izlemeleri için avukatları kullanıyordu. Türkiye Cumhuriyeti resmi makamları ve vatandaşının başvurabileceği resmi bir temsilci yoktu.

Sosyal Medya Platformları Türkiye’de Ofis Açmaya Başladı

Facebook, Twitter, Instagram, Tiktok gibi platformlara getirilen temsilci zorunluluğunun ardından şirketler de harekete geçti. Yasanın duyurulması ve meclisten geçmesinden itibaren ilk harekete geçen dev arama motoru Google oldu. Google aynı zamanda Youtube’un da sahibi olarak, Türkiye’ye temsilci atacağı ve ofis açacağını duyurdu.

Rusya’ya ait sosyal ağ VK platformu da Türkiye’ye ofis açacağını duyurdu. Facebook benzeri olan site, Rusya’nın Facebook’u olarak biliniyor. Rusya’nın en çok ziyaret edilen sitesi olan VK, Türkiye’den de hatırı sayılı bir ziyaretçiye sahip.

Google’ın ofis açmasıyla birlikte Youtube’da ofis açmış olacak. Youtube şirketinin Google’a ait olması nedeniyle ortak ofis kullanımıyla yasaya uyacaklar. Yine video izleme platformu Dailymotion da Türkiye ofisi açanlar arasında yer alıyor.

En çok dikkat çeken haber ise Çin’e ait sosyal medya platformu Tiktok’un Türkiye’de ofis açacağını duyurmasıydı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, diğer sosyal medya platformlarının da kısa sürede Türkiye’ye temsilci atamasını beklediklerini belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.