Hayatınızdaki Zehirli İnsanlar

Hayatınızdaki Zehirli İnsanlar

Yükselmek için hayatınıza almanız gereken kişiler olduğu gibi; hayatınızdan çıkarmanız gereken kişiler de vardır. Bu makalemde bu 4 tür kişiliği inceleyeceğiz...

ABONE OL
10 Ocak 2021 09:57
Hayatınızdaki Zehirli İnsanlar
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Olumsuz duygusal alışkanlıkları olan birçok insan, hayatınızı kötü şekilde etkiler. Sizi aşağı çeken bu tür insanlarla uğraşmaktan kaçınmak için veya en azından onlarla etkileşimi en aza indirmek için hayatınızdaki 4 tür zehirli insanı tanımayı öğrenmeli ve sonra onlarla aranıza mesafe koymaya karar vermelisiniz. Onların hayatınızdan tamamen dışlanması gerekmez. Sadece kendinize biraz mesafe bırakmanız gerekir. Böylece olumsuzlukları sizi etkileyemez.

Çoğu zaman bu basit çözüm, zihninizi ve hayatınızı yola sokmada harikalar yaratır. Küçük olarak görünen bu adım, hayatınızda büyük değişiklikler sağlar. Temel olarak, onlar hala hayatınızda. Hala onlarla zaman zaman konuşuyorsunuz. Ancak size eskisi kadar yakın değiller. En azından onlarla olan bağınız zayıfladı. Bu da sizi, onların kötü etkilerinden uzak tutuyor.

Şimdi sizi aşağı çeken, hayatınızda mükemmelliğe ulaşmanızı engelleyen bu 4 kişiye göz atalım…

Zehirli Kişilik Türü # 1: Kara Delik

Bu kişilerin derin ve kapsamlı duygusal ihtiyaçları vardır. Çok muhtaç insanlardır. Ancak bunu görünüşlerinden anlayamazsınız. Bazıları çok başarılı görünür, bazıları çok çekici. Ancak, kendilerine güvendikleri birine ağızlarını açtıklarında tüm muhabbet onlar üzerinden ilerler. Her şeyi nasıl kaybettikleri, neye ihtiyaçları olduğu, hayattaki her şeyin onlara karşı olduğu vb. İle ilgili.

Sanki ne yaparsanız yapın veya onları ne kadar desteklerseniz destekleyin yeterli olmayacak. Vermeye ve desteklemeye devam etseniz bile, hala isteyecekler, çünkü tahmin edemeyeceğiniz kadar muhtaçlar. Onlar kara delikler. Tek bildikleri ve yapabildikleri şey pozitif enerjiyi emmek.

Bu yüzden kendinize bir iyilik yapın ve kara deliklerden uzak durun. Onları kesip atmalısın demiyorum ama bu kadar yaklaşmanıza da gerek yok. Ne zaman hayır diyeceğinizi öğrenin. Sonuçta, hepimizin yaşayacağı tek bir hayat var ve kendi hayatlarını önemsemeyen insanlar için bunu feda edemeyiz.

Zehirli Kişilik Türü # 2: Yargıç

Herkesi, her şeyi ve her durumu düzenli, küçük kutulara koyan bir arkadaşınız veya tanıdığınız var mı? Bu ilk bakışta o kadar olumsuz görünmeyebilir. Ancak hayat siyah beyaz olmadığı için bu alışkanlıkları oldukça kötü sonuçlar doğurabilir.

Böyle insanlar seni gördüklerinde “yapabilirsin” ya da tam tersine “bunu asla yapamayacaksın” diyebilirler. Bu insanlar size ne tür bir etiket yapıştırırlarsa ona dönüşürsünüz. Onlardan etkilenmemek çok zor.

Bazı insanlar için bu tür bir yargıya rastladıklarında kazanan olduklarını duymak cazip gelebilir.

Peki ya size bu iki etiketin de eşit derecede toksik olduğunu söyleseydim?

Bizler insanız ve her zaman değişiyoruz. Farklı boyutlarımız, farklı yönlerimiz var. Bizim için çok fazla seçenek var ve birini tek kelimelik bir tanıma indirgemek onları gerçekten karmaşıklıklarından, yani insani yönlerinden uzaklaştırıyor.

Bir arkadaşınıza onun çirkin ya da zeki olduğunu söylerseniz, o kişiyi tek bir özelliğe indirgemiş olursunuz. Belki hayatlarının o bir anında zekice davranıyorlar, ama hayatlarının geri kalanı boyunca hiç de takdir edilecek davranışları yok. Olamaz mı? Öyleyse, onları zeki olarak görmek mantıklı mı?

Aynısı, fiziksel görünüm, gelir hareketliliği veya kişinin net değerini artırma yeteneği için de geçerlidir.

Ne yazık ki, bu nüansların hiçbiri yargıç için önemli değil. Bu kişi, dünyasını olabildiğince siyah ve beyaz hale getirirken muazzam bir rahatlık elde eder. Her şey ya eksik ya kaybeden ya da kazanan. Arası yok, ortası yok.

Bu insanlardan da uzak durun. Yine, onlarla arkadaş olmayı bırakmanız gerekmiyor, ancak bir tür mesafe elde etmeniz gerekiyor. Çünkü er ya da geç, bu siyah-beyaz zihniyetini benimsemeye başlayacaksınız ve bu, hayatınızı gereğince yaşamak için çok aşındırıcı bir zihniyet. Dünya gerçekten siyah ya da beyaz değil. Mecazi anlamda birçok rengi var. O kadar zengin, o kadar canlı ve o kadar güzel ki onu siyah veya beyaz olarak göremezsiniz.

Zehirli Kişilik Türü # 3: Şık İstifçi

Stil istifçisi, farklı insanların hayatlarına bakan ve toplayabilecekleri trendleri veya stilleri bulmaya çalışan bir kişidir. Bu kişiyle konuştuğunuzda, sizinle gerçekten ilgilenmiyorlar. Umutlarınız, hayalleriniz, korkularınız, özlemleriniz, güvensizlikleriniz hakkında tahmin edemeyeceğiniz kadar umursamazlar. Bunların hiçbiri onlar için önemli değil. Bunun yerine ne yaptığınıza bakarlar. Bunlar teknolojik trendler, moda trendleri veya diğer trendler olabilir. Ne olursa olsun, diğer insanların yaptığı şeyler.

Daha sonra sizi yargıladıklarında bunu bir tür elek olarak kullanıyorlar ve “Ah, bu kişi bu şekilde düşünüyor mu? Bu trendi takip ediyor mu? Günümüze uygun bir moda anlayışına sahip mi? Vb.

Bu, sizin onlardaki değeriniz. Temelde eğilimlerle ilgili yargılarını doğruluyorsunuz. Çünkü bundan büyük bir öz değer ve ego duygusu çıkarıyorlar. Bu eğilimleri görebildikleri için kendilerini iyi hissediyorlar. Doğru kalabalığın parçası olmaktan veya doğru fikirleri düşünen kişilerden olmak onlara iyi hissettiriyor.

Ancak bu insanlar genellikle çok sığdır. Toplarlar, kavrarlar ancak üretemezler. Tersine, motivasyonları çok sunidir. Her şey kendilerini iyi hissettirmek, önemli hissetmek ve değerli hissetmekle ilgili. Ne yazık ki, bunların hepsi yüzeyel seviyede. Gerçekte, kafalarına takılan temel inançlara veya eğilimlerin özüne sahip değiller. Eğer bu insanlarla takılırsanız siz de yüzeysel olursunuz. İnsanları siyaset, kültürel duyarlılık, ideoloji, kişisel tarz açısından bulundukları yere göre dilimlemeye başlarsınız.

Neyse ki insan, parçalarının toplamından daha büyüktür. Belki buna ruh diyebiliriz. Belki buna o kişinin özü diyebiliriz. Her şeye rağmen, gerçek şu ki, insanları bu eğilimlere göre soyup tam bir insan haline getiremezsiniz. Asıl noktayı kaçırırsınız.

Şık istifçiler böyle düşünüyor, dünyaya böyle bakıyorlar. Bunu, yeniden yapılandırabilecekleri, yeniden birleştirebilecekleri, dilimleyebilecekleri, karıştırabilecekleri ve eşleştirebilecekleri bir yapı olarak görüyorlar. Ancak bizler yüzeyel tabakalar değiliz.

Zehirli Kişilik Türü # 4: Trol

Troller can sıkıcıdır ve bunu zaten biliyorsunuzdur. Ancak sorun, her zaman açık olmamalarıdır. Aslında, en yaygın trolleme biçimlerinden biri, yağcılıktır.

Belirtmiş olduğunuz görüşün 180 derece tersini düşünen insanlar var. Size daha fazla katılamazlar, ancak bunu yanıtlarına dayanarak söyleyemezsiniz. Çünkü görünüşe göre sizii destekliyorlar. Hatta sizi kışkırtıyorlarmış gibi. Ancak, gerçekte yaptıkları şey sizi trollemek. Çünkü sizinle aynı fikirde değiller. Paylaştığınız fikir ne olursa olsun, gerçekte ne düşündükleri ve neye inandıkları aynı çizgide değildir.

Öyleyse bunu neden yapıyorlar?

Eğlenmek ve zaman geçirmek için. Tam bir yalancı olmaktan tatmin duygusu yaşarlar. Ancak sorun şu ki, troller sonunda kendilerini yeniden programlıyorlar. İnsanlar birbirlerini zihinsel ve bilinçsiz olarak etkilemek için tasarlanmamış olsaydı bu kötü olmazdı. Ancak bu şekilde tasarlanmışlardır ve trollerin etrafında olmanın asla tavsiye edilmemesinin nedenlerinden biri de budur.

Bir trolün, insanları kendilerinin nefret ettikleri şeylere katılmaya ikna etmekten bu kadar keyif alması alışılmadık bir durum değildir. Çünkü bu, onların kişiden nefret etmesini veya zihnindeki kişiyle alay etmesini sağlar. Sonunda, kararlarında o kadar tuzağa düşerler ki artık gerçeğin ne olduğunu bilemezler.

Tıpkı önceki 3 tip insanda olduğu gibi, trollerle takılmak da içinizde en kötüsünü ortaya çıkarır. Dahası, sizi gerçekten siz olduğunuz için takdir etmeyen biriyle arkadaş olursunuz.

Ve eğer dikkatli olmazsanız, er ya da geç onlar gibi olursunuz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.