ABD Başkanlığının Devir Teslim Süreci Kafa Karıştırıyor

ABD Başkanlığının Devir Teslim Süreci Kafa Karıştırıyor

Donald Trump’ın seçim sonuçlarını kabul etmemesiyle birlikte, geçtiğimiz günlerde kanlı kongre baskını da öne çıkmıştı. Trump taraftarları Joe Biden için seçim yapılan kongre merkezine saldırmış ve 6 kişi ölmüştü.

ABONE OL
11 Ocak 2021 22:00
ABD Başkanlığının Devir Teslim Süreci Kafa Karıştırıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan seçim ve seçimin yankıları sürüyor. Özellikle “black live matters” ve koronavirüs baskı altında geçen seçimi Joe Biden kazanmış ve Trump bu seçim sonuçlarını kabul etmemişti. Seçime hile karıştığını öne süren Trump, destekçileriyle miting yapmış ve onları kongre merkezine yönlendirmişti. Bu yönlendirmenin sonucu kötü oldu ve kargaşa sonucunda 6 ölü olduğu açıklandı.

Trump’ın fevri hareketleri nedeniyle yargılanıp yargılanmayacağı merak konusuyken, ekranların karşısına geçti. 20 Ocak’ta gerçekleşecek olan devir teslime kadar yumuşak bir geçiş için çalışacağını söyleyen Donald Trump, kongre merkezinde yaşananlar için de hukuksuzluğun cezasını ödeyecekler dedi. Kendi destekçilerine bu şekilde sert çıkış yapan ve ulusal muhafızları davet eden Trump’ın ne yapmaya çalıştığını partisi de anlamadı.

Geçtiğimiz günlerde yine Trump Twitter’dan bir açıklama yaparak 20 Ocak’taki devir teslim törenine katılmayacağını duyurdu. Trump’ın etkin bir şekilde kullandığı Twitter hesapları, Twitter tarafından askıya alındı. Kalıcı askı süreciyle birlikte Trump’ın hesapların erişim mümkün değil.

En son 1869 yılında Andrew Johnson devir teslim törenine katılmamıştı. O tarihten bu yana bütün başkanlar devir teslim töreninde bulundu. Trump’ın bulunmayacağını açıklaması üzerine 20 Ocak’ta Trump’ın yardımcısı Mike Pence tarafından başkanlığın Joe Biden’a bırakılacağı konuşuluyor. Trump’ın bu hareketlerden dolayı azledilmesi gündeme gelirken, kongre merkezinde yaşanan kanlı baskına dair de Trump’ın kulağının çekilmesi gerek diyen Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey, Amerika demokrasinin ana vatanıdır açıklamasında bulundu. Trump’ın vereceği cevap tüm Dünya tarafından merak ediliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.