Metabolik Hastalıklara Biz Neden Oluyoruz!

Metabolik Hastalıklara Biz Neden Oluyoruz!

Türkiye coğrafyasında kabul gören bir durum olan “can boğazdan gelir” düşüncesi, toplumumuzdaki metabolik rahatsızlıkların temelini oluşturmaktadır. Bu yazımda sizlere metabolik hastalıklara neden olan etkenlerden bahsedeceğim...

ABONE OL
14 Ocak 2021 14:58
Metabolik Hastalıklara Biz Neden Oluyoruz!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Özellikle şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklar bilinen ünlü rahatsızlıklardan. Her ne kadar bu hastalıkların oluşum süreçlerine tanık olsak bile yine de metabolizmayı koruyacak davranışları uygulama konusunda istikrar sağlanamamaktadır.

Türk toplumunda günlük kalori ihtiyacına dikkat eden kişi sayısı çok az oranlara sahip. Dünya’da boy gösteren obezite probleminin son yıllarda ülkemizde de görülmesindeki ana problem, beslenme alışkanlıklarından ziyade hareketsizlik. Obezite’nin gelişimi yaşam tarzı ile direk olarak ilişkilendirilirken ayrıca genetik faktörler üzerinden yatkınlıklarından bahsedilmekte. Ancak yapılan çalışmalarda epigenetik olarak bahsedilen “genlerin çevresel ortama göre çalışması” olgusu, obezite gelişiminde kişilerin yaşantılarının ana etken olduğunu göstermekte.

Maharet Kalori Dengesini Sağlamakta

metabolik-hastaliklara-dikkat

Bir insanın günlük kalori dengesini sağlaması kabaca aktivite ilişkisine göre değerlendirilebilir. Yoğun enerji harcayacak birisinin yüksek kalorili öğün tercih etmesi gün içerisinde harcayacağı enerji ile ilişkilendirilebilirdir. Ancak genellikle yüksek kalorili besinleri enerji harcamayacak konumda olanlar da tercih etmek ve tüketmektedir. Bu durum sağlıklı Türk yemeklerinin suçu değil, yemeği yiyen kişinin sofradaki porsiyon seçimiyle ilişkilidir.

Lezzetli yemekleri tüketmeyi arzulamak oldukça anlaşılabilir bir durum. Ancak bu noktada önemli olan tüketmekten ziyade ne kadar sık ve ne ölçüde tüketme isteği duyulmasıdır. Kalori alımını yüksek tutan ve bir o kadar da hareketsiz kalan bir kişinin zamanla vücudunda kalori birikimine bağlı yağlanmaya eğilim artmakta ve kan kolesterol düzeyleri olumsuz etkilenmektedir. Kalori ihtiyacı konusuyla beraber tehlikeli olan bir diğer durum anlık kan şekerini yükselten besinlerin tüketilmesidir ki birkaç cümle sonra değiniyorum.

Atıştırmayı Çok Seviyoruz

metabolik-hastaliklar-yuksek-kalori-alimi

Toplumumuzdaki yapılan yanlışlardan birisi öğün dışı zamanlarda ağzımızın boş kalmaması. Sürekli olarak yeme isteği hemen herkesin yaşadığı bir problemken, bu isteğini dizginleyebilen kişi sayısı oldukça az. Öyle ki marketlerde bile karışık çerez ve atıştırmalık kutuları rağbet görmekte ve satılmakta.

Kalori dengesinin kurulmasının ne denli önemli olduğundan bahsettik ancak şöyle bir yanlış anlaşılma olmasın. Kalori dengesi her şeyin her zaman yenilebilir olduğu anlamına gelmemektedir. -Özellikle çikolatanın tadını seven kişilere geliyor bu sözüm. – Anlık olarak şeker yükselmesine neden olacak besinler tüketmek, metabolik rahatsızlık oluşmasında daha kritik bir role sahiptir. Alınan besinlerin kalori miktarları benzer olsa bile vücutta yıkım süreleri ve metabolitlerinin kana geçişi farklı zamanlarda olabilir. Bu durumda da kanda anlık yüksek şeker oranları zamanla endokrin sistem salgılarının dokular tarafından dinlenmez hale gelmesine (insülin direnci) neden olmaktadır.

Özellikle koronavirüs sürecinde evlerde kalma süresinin artması, hareket olanağımızı kısıtlamış olsa da porsiyonlara dikkat ederek kalori dengesi oluşturmak sağlığımızı korumak açısından oldukça önemli bir unsur. Metabolizma sağlığının immün sisteme olan katkısı da düşünüldüğünde kararında besin tüketmek ve yüksek kalori veren besinlerden kaçınmak, vücudumuzu her açıdan hastalıklardan korumaktadır.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.