WhatsApp’tan Açıklama: Silinecek Hesapların Tarihleri Ertelendi

WhatsApp’tan Açıklama: Silinecek Hesapların Tarihleri Ertelendi

WhatsApp Hesapları 8 Şubat'ta Silmiyor... İşte yeni tarihi..

ABONE OL
16 Ocak 2021 06:39
WhatsApp’tan Açıklama: Silinecek Hesapların Tarihleri Ertelendi
2

BEĞENDİM

ABONE OL

WhatsApp’ın gizlilik ilkeleri ile ilgili yapılan haberleri son bir haftadır hem dünya hem de Türkiye gündemini oldukça meşgul etmişti. WhatsApp’tan geri adım için ilk sinyal geldi.

Facebook‘un bünyesinde bulunan WhatsApp, geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği‘nde yer alan ülkelerin kullanıcıları hariç olmak üzere tüm kullanıcılarına, yeni gizlilik ilkesi ile ilgili bir bildirim göndermişti. Ancak bu gelen bildirim ile birlikte artık WhatsApp, kullanıcıların verilerine erişebilmek için izin istedi.

WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için kabul edilmesi zorunlu olan bildirime göre, kabul etmeyenlerin hesapları 8 Şubat 2021 tarihinde silinecekti. WhatsApp, aldığı bu karar neticesinde, dünya çapında artan veri endişesi yüzünden geri adım atmak zorunda kaldı. Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın blogunda yayınladığı bir makale ile birlikte, gizlilik ilkesini kabul etmeyen hesapların silinme tarihini 8 Şubat’tan 15 Mayıs 2021’e ertelediğini açıkladı.

WhatsApp’ın bu gönderdiği bildirim ile oluşan bilgi kirliliğine sürekli, kullanıcıların mesajları Facebook tarafından okunmadığını ve üçüncü taraf kişiler ile paylaşılmadığını dile getirmeye çalışsa da, oluşan bilgi kirliliğinin önüne bir türlü geçemedi. Son çaresi ise 8 Şubat 2021’de silinmesi planlanan hesapları ileri bir tarihe erteledi ve belirlenen yeni tarihe dek gizlilik bildirimi nedeni ile oluşan bilgi kirliliğini gidermeye çalışması bekleniyor.

Sosyal medya’da “WhatsApp Geri Adım Attı” gibi paylaşılan paylaşımlar gerçeği yansıtmıyor. WhatsApp, yaptığı resmi açıklamasında, “daha şeffaf iletişim çalışması yürütülmesi” gerektiğini vurguluyor.

WhatsApp’ın Resmi Açıklaması Şu Şekildedir:

WhatsApp'tan Açıklama: Silinecek Hesapların Tarihleri Ertelendi

WhatsApp’tan Açıklama: Silinecek Hesapların Tarihleri Ertelendi

“Birçok kişiden, kısa süre önce yaptığımız güncellemeyle ilgili tam anlaşılmayan noktalar olduğuna dair bildirimler aldık. Çok fazla yanlış bilginin yayılması, kullanıcılarımızın endişelenmelerine yol açtı. Bu nedenle, prensiplerimizi ve gerçekleri herkesin anlamasına yardımcı olmak istiyoruz.

WhatsApp, basit bir fikir temel alınarak geliştirildi: Arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaştığınız her şey, onlarla aranızda kalır. Bu, kişisel sohbetlerinizi her zaman uçtan uca şifrelemeyle koruyacağımız anlamına geliyor. Böylece kişisel mesajlarınızı WhatsApp da Facebook da göremez. Bu amaç doğrultusunda, kullanıcıların mesaj gönderdiği veya aradığı kişilerin kaydını tutmuyoruz. Ayrıca, paylaştığınız konum bilgilerini göremiyor ve kişilerinizi Facebook ile paylaşmıyoruz.

Bu güncellemeler, bahsettiğimiz konularla ilgili hiçbir şeyi değiştirmiyor. Aksine, bu güncelleme, kullanıcıların WhatsApp üzerinden işletmelere mesaj göndermelerini sağlayan yeni seçenekler sunuyor ve verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağlıyor. Şu anda herkesin WhatsApp üzerinden işletmelerden alışveriş yapmadığını biliyoruz. Ancak gelecekte daha fazla insanın bu seçeneği tercih edeceğini ve insanların bu hizmetler hakkında bilgi sahibi olmalarının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu güncelleme, Facebook ile veri paylaşma olanağımızı artırmıyor.

Kullanıcılardan belirli bir tarihe kadar koşulları inceleyip kabul etmelerini istemiştik. Bu isteğimizi ileri bir tarihe alıyoruz. 8 Şubat’ta kimsenin hesabı askıya alınmayacak ve silinmeyecek. Ayrıca, WhatsApp’ta gizlilik ve güvenliğin nasıl işlediğiyle ilgili yanlış bilgileri ortadan kaldırmak için çok daha ciddi adımlar atacağız. 15 Mayıs’ta işletmelerle ilgili yeni seçenekler kullanıma sunulmadan önce, kullanıcılarımıza aşamalı olarak ulaşacağız. Böylelikle, kullanıcılarımız gizlilik ilkelerimizi kendilerine uygun bir zamanda inceleyebilecekler.

WhatsApp, uçtan uca şifreleme özelliğinin dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara ulaştırılmasına önayak oldu. WhatsApp olarak, bu güvenlik teknolojisini hem bugün hem de gelecekte savunma konusunda kararlıyız. Bizimle iletişime geçen ve gerçek bilgilerin duyulmasını sağlayarak söylentilerin durdurulmasına yardımcı olan herkese teşekkür ediyoruz. WhatsApp’ı özel ve gizli bir biçimde iletişim kurmanın en iyi yolu haline getirmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: https://blog.whatsapp.com/giving-more-time-for-our-recent-update

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.