NASA, Türkiye’deki Kuraklık ile ilgili Harita Paylaştı

NASA, Türkiye’deki Kuraklık ile ilgili Harita Paylaştı

ABONE OL
19 Ocak 2021 13:38
NASA, Türkiye’deki Kuraklık ile ilgili Harita Paylaştı
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Türkiye’nin yaşadığı kuraklıkla ilgili bir harita görselini paylaştı. Paylaşılan gönderi de, Türkiye’deki kuraklık tehdidi yalnızca barajları değil, yer altı sularını da etkilediğini de belirtti.

2020 yılında Türkiye’de yağış oranları aşırı derecede düşürmüştür. Yağış oranlarındaki düşüş baraj seviyelerini etkilemiş durumda. Son günlerde Türkiye’de yoğun kar yağışı, barajlardaki su seviyesini artırsada NASA’nın açıklamasına göre Türkiye’deki kuraklık sorunu ciddi bir seviyede olduğu belirtiliyor.

NASA tarafından yayınlanan haritaya göre, Türkiye’nin büyük bir bölümünde yer altı suları ortalama seviyenin altında. Gravity Recovery and Climate Experiment Follow On (GRACE-FO) uydularıyla 11 Ocak 2021 itibarıyla Türkiye’deki yer altı sularının durumu hesaplandığını dile getiren NASA, haritaya göre; karedeki mavi kısımlar, normalden fazla su olan bölgeleri, kırmızı ve turuncu renkteki kısımlar ise normalden az su olan bölgeleri gösterdiğini belirtti.

NASA’NIN KURAKLIK İLE İLGİLİ TWİTTER PAYLAŞIMI:

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.